BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Mühendislik Fakültesi
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

 

Bölüm Başkanından

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümümüz, Mühendislik Fakültemizin ilk bölümü olarak 1996-1997 akademik yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Elektrik ve elektronik mühendisliği bölümümüzde öğrencilerimiz fizik bilimleri, matematik, bilgisayar ve teknoloji temelli bir mühendislik dalının ana ilkelerini ve esaslarını öğrenerek, günümüz teknolojisinin önderi olan elektrik ve elektronik mühendisliğinin bilgi donanımına, algoritmik ve serbest düşünce yapısına sahip olma imkanına kavuşmaktadır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, öğrencilerimizin günümüz teknolojileri olan elektrik devreleri ve sistemleri, elektrik üretim ve dağıtımı, elektrik makinaları ve enerji sistemleri, güç elektroniği, otomatik kontrol, haberleşme, mikrodalga teknikleri, anten teknolojileri, elektronik bileşen yapıları ve kullanımı, mikroelektronik sistemler, sinyal işleme, bilgisayar gömülü yazılımı, bilgisayar donanımı, RF teknolojileri, konularında bir altyapı oluşturmasını ve yetişmelerini sağlar. Ayrıca, seçimlik derslerle öğrencileri elektrik ve elektronik mühendisliği içindeki ana dallara yöneltip, onların ilgili dalda uzmanlık için ilk adımlarını atmasına olanak tanır.

Hazırlanan ders programları öğrencilerimizi devlet sektörü başta olmak üzere savunma sanayii, havacılık ve uzay, robotik, tüketici elektroniği gibi konularda özel sektörde araştırma-geliştirme, tasarım, üretim ve test mühendisi olarak çalışmaya ve ayrıca gelecekte yüksek lisans, doktora ve doktora ötesi akademik çalışmaları için kariyer yapmaya hazırlar.

Mezun olan öğrencilerimiz, halen, devlet kademelerinde, savunma sanayiinde, özel sektörde aranan mühendisler olarak ve akademik ortamlarda uygun koşullarda akademisyenler olarak ve yetkili makamlarda yöneticiler olarak iş imkanlarına kavuşmaktadırlar.

Sedat NAZLIBİLEK

Prof. Dr.

Elektik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı